איך תכתבו את קורות החיים שלכם בצורה מקצועית?

קורות חיים הם אחד המסמכים החשובים ביותר במהלך תהליך הגיוס, אם לא החשוב שבהם. באופיו היבש ביותר, הוא כל מידע ובו הרקע המקצועי שלכם, הכישורים והפרטים החשובים והרלוונטיים ביותר שיקבעו עבור המעסיק הפוטנציאלי האם אתם מתאימים למשרה בפתח. בגלל חשיבותה הרבה, כתיבת קורות חיים חייבת להיות מלאכה מדויקת, בה כל מילה נכתבת לאחר חשיבה רבה וכל צורת עיצוב מכוונת למטרה אחת: לבלוט מעל יתר המועמדים ולקבל זימון לראיון עבודה. אז איך כותבים קורות חיים מקצועיים? הנה כמה טיפים שיסייעו לכם בכך.


שם, כתובת ופרטי יצירת קשר

לא מעט מועמדים, בבואם לנסח קורות חיים מהוקצעים ומהודקים, שוכחים לעתים את הדבר הבסיסי מכל – לציין את שמם, את כתובת מגוריהם ואת פרטי יצירת הקשר שלהם. הפרטים הללו חשובים מאוד וכדאי לציין אותם בצורה ברורה ובולטת בראש קורות החיים. הכתובת שלכם נועדה לספר למעסיקים מה המרחק של ביתכם מהעבודה, וגם זה פרט חשוב בדרך. הקפידו על ציון הפרטים הללו באופן ברור, בגופן בולט וגדול יותר מיתר המסמך – אתם לא רוצים שמעסיק פוטנציאלי לא יחזור אליכם רק כי שכחתם לצרף את מספר הטלפון שלכם.

לצד המידע הטכני, הוסיפו סיכום משלכם

בראש המסמך, לפני שאתם מגוללים את קורות חייכם העסקיים, מומלץ להוסיף סיכום קצר (שהוא גם מעין הקדמה) על כוונותיכם ועל יעדי הקריירה שלכם. הבחירה הזו מומלצת עוד יותר במקרה שהניסיון המקצועי שלכם מוגבל או שסיימתם רק עכשיו את לימודיכם האקדמיים.

מתחילים מהסוף להתחלה

בניגוד לאינסטינקט הטבעי, את קורות החיים מפרטים מהסוף להתחלה – קודם את התפקידים הנוכחיים שלכם ולבסוף את המשרה הראשונה שהייתה לכם אי פעם (עם סייג קטן, עליו נפרט מיד). המעסיק הפוטנציאלי שלכם רוצה לראות מה העבודה האחרונה בה עבדתם ופחות מה המשרה הראשונה שהחזקתם בה כשרק סיימתם את הלימודים.

כיצד מציינים ניסיון תעסוקתי?

את הניסיון התעסוקתי שצברתם יש לכתוב כך: תיאור קצר הכולל את שם החברה, פרק הזמן בו הועסקתם בה, תיאור קצר של עיקרי התפקיד ואם יש – אז גם כמה הישגים ספציפיים שהשגתם בזמן השהות בה.

ככל שניתן, מדדו את ההישגים שצברתם בעבודות קודמות באמצעות מספרים, באופן כמותי שניתן למדוד.

יש לכם קריירה מפוארת? בחרו מה להשאיר בחוץ

עבור אלו מכם שצברו ניסיון רב וארוך שנים, אין צורך להכניס את כל הניסיון שלכם – פשוט כי הוא יהיה ארוך מאוד, ישתרע על פני יותר מעמוד אחד (הנה לכם עוד המלצה מאיתנו – לא לחרוג מעמוד אחד מודפס) וגם לא בטוח שיהיה רלוונטי. במקום זאת, כללו את התפקידים העיקריים והחשובים ביותר שלכם, והשמיטו את אלו שלא משקפים את הניסיון והכישרונות שלכם – בעיקר ובייחוד אם הם גם כרונולוגית התרחשו בתחילת הדרך המקצועית שלכם.