איך להסתדר עם בוס קפדן?

מתברר שיחס של מעסיקים הוא פקטור מאוד חשוב במוטיבציה של עובדים להישאר במקום העבודה שלהם. הנה רעיונות איך להסתדר עם בוס קפדן

אחת הבעיות הגדולות שבגללן אנשים נאלצים לעזוב מקום עבודה היא לא בגלל קושי להסתגל למשימות או לדרישות וגם לא קשיים חברתיים או חוסר שביעות רצון מהשכר ומהתנאים. מתברר שיחס של מעסיקים הוא פקטור מאוד חשוב במוטיבציה של עובדים להישאר במקום העבודה שלהם. עובדים רבים יותר מאשר בעבר מתפטרים או מתלוננים על יחס בלתי הולם ועל סביבה פוגענית שיוצרת אווירה לא פרודוקטיבית.

למה בוס קפדן מדי יכול להכשיל גם את הארגון?

נהוג לחשוב שקפדנות וסטנדרטים נוקשים יכולים להביא ארגון למצוינות בשל ההקפדה על הפרטים הקטנים, נהלי עבודה מסודרים מבלי לזלזל בשום שלב ועבודה מאורגנת שיש לה התחלה, אמצע וסוף שמסדירה גם את החשיבה על כך תהליך ולכן גם התוצאות יהיו בהתאם. זה נכון שעבודה מסודרת והקפדה על נהלים, במיוחד נהלי בטיחות ועבודה נכונים, הם קריטיים לפעמים ומונעים את הכאוס הלא יצרני. אלא שיש גם קפדנות שמכחידה כל ניסיון למחשבה עצמאית או לחשיבה יצירתית בגלל קוצר רואי וחוסר יכולת להכיל את החשיבה המקורית, ויש גם קפדנות מחמירה שיוצרת אווירה לא נעימה בעבודה ומכשילה כל ניסיון להתבטא בחופשיות, ולפעמים זה גורם לאנשים לאבד עניין בעבודה עצמה, מרפה ידיים עד כדי כך שלא רוצים לנסות עוד להצטיין, להביא את הארגון להישגים גבוהים ולנסות לחדש ולפתור בעיות. זה עלול לגרום לסטגנציה, להתמרמרות, לחוסר פרגון הדדי שהוא הבסיס לכל עבודת צוות וגם למאבקי כוח כדי להימלט מהביקורת של הבוס ולהתחנף אליו.

איך מגיבים כשמגלים שיש בוס לא נוח?

יש עובדים שבוחרים להישאר ולהתמודד עם בוס לא נוח ולנסות לתקן בכל זאת. אחרים פורשים, מתפטרים, ולפעמים גם בוחרים לא לשתוק על כך כדי לתבוע את עלבונם על העוול שנעשה להם, לתחושתם. מכל מקום, בוס קפדן או מחמיר מדי הוא בוס שכדאי מאוד להבין כיצד לעבוד אתו ולנסות למצות את כל ההליכים לפני שמחליטים לוותר ולפרוש.

איך מתנהגים במקום עבודה כזה?

העצה הטובה ביותר היא לנסות להעיר את תשומת לבו של הדרג הניהולי ולהניע אותו להתערב בצורה בונה, מבלי לפגוע באותו בוס כך שזה יוביל אותו להתנהלות אחרת, במידת האפשר. האטרקטיביות של מקום העבודה, היציבות והשכר וגם קורות החיים שלכם הם סיבה מספיק טובה לנסות לשנות משהו בעזרת ועד עובדים או מנהלים אחרים שינסו לרמוז לבוס ולדחוף לקראת שינוי והבנה טובים יותר של הבעיה. אפשר להציע פעילות גיבוש והיכרות מעמיקה יותר כמו ימי גיבוש עם העובדים וסדנאות גיבוש מיוחדות למנהלים. שם, הדינמיקה האמיתית יכולה להיחשף ולהבהיר לבוס שיש כאן בעיה ואם לא יטפל בה ויתייחס אליה הוא עלול לאבד שדרת עובדים ומנהלים מוערכים שנחוצים לארגון.

העובדים לא תמיד אשמים בהכרח

חשוב גם לזכור שלא תמיד העובדים אשמים בכך שהם פגיעים מדי והם סובלים ממוסר עבודה לקוי, משום שגם זה נשמע היום לא פעם. יש טענות על כך שבני הדורות הצעירים, דור ה-Y וכל מי שבא אחריו, עמיד פחות ליחס מחמיר של הבוסים שלהם והם מוכנים פחות להסכין עם התנהלות שאינה עולה בקנה אחד עם רוח התקופה. יכול להיות שזאת רגישות יתר ובעיית חוסן נפשי, אבל אפשר גם להתייחס לזה כאל גישה בריאה שדורשת יחס הולם וסביבת עבודה סבירה והוגנת כדי שאפשר יהיה להשתלב, למלא את המשימות ואת התפקיד ולהחזיק מעמד שנים באותו מקום, עד שמחליטים לעבור לשלב הבא בקריירה. בסך הכל, בוס קפדן מדי שאינו רואה את העובדים שלו עלול גם להיכשל בניהול המקום. כך שכדאי בכל מקרה להקשיב לביקורת ולנסות להבין אם מדובר בביקורת לגיטימית או בעובדים שמתקשים להסתגל לנורמות עבודה בעולם של המבוגרים.