איך להתכונן לראיון עבודה בהייטקהרבה לפני שניגשים לראיון עבודה בהייטק צריך להרוויח את ההזדמנות לשבת מול המראיינים ולהציג להם קורות חיים תבנית שמביאה את כל הכישורים והיגע שלכם בצורה הכי עניינית שאפשר. מבחני הכניסה להייטק הם לא הכי פשוטים משום שלפעמים ידרשו מכם גם מבחנים מעשיים ולהוכיח את היכולות שלכם למרות מה שכתבתם בקורות החיים. בהייטק מוכנים לתת הרבה קרדיט למתמודדים על כל משרה ובעיקר כי קיים מחסור וצריך להזרים כל הזמן כוח אדם חדש לעבודה ולהכשרות האין סופיות של טכנולוגיות ופיתוחים חדשים. זה מסתכם בכך שתמיד יהיה מי שיוכל לקבל אתכם לעבודה כלשהי אבל השאלה האמיתית היא האם יקבלו אתכם לעבודה במקום שבו אתם באמת רוצים לעבוד וזה כבר שונה לגמרי ממה שחשבתם.

מתחילים בהכנת קורות חיים תבנית ראויה ומתאימה למשרה

קורות החיים שלכם מדברים עליכם עוד לפני שאתם בכלל ניגשים לראיון. ברוב המקרים, אם הצלחתם להגיע לראיון זה סימן שהגשתם קורות חיים תבנית מתאימה בדיוק למשרה ולציפיות של הבוסים העתידיים שלכם. זה אומר גם שאתם צריכים להשתדל ולבחור את התבנית המתאימה ואת השכתוב של קורות החיים שלכם אם אינכם יודעים לעשות זאת בעצמכם על ידי מי שיכול להציע לכם שירות כזה. זה חיוני בכל מקרה לדעת כיצד לעשות זאת נכון משום שיכול להיות שכדי לשפר את הסיכויים שלכם כדאי להגיש קורות חיים משוכתבים אחרת לכל סוג של משרה כדי להדגיש את החוזקות שלכם ואת מה שבאמת מחפשים אצל העובד החדש שמנסים למצוא. אם זה אפשרי, הכינו קורות חיים תבנית נכונה שמתאימה לכל סוג משרה שחשבתם עליה כדי להיות מוכנים לכך מראש.

מה חשוב לדעת לפני שבאים לראיון עבודה

אם אינכם מכירים את החברה רצוי מאוד להתחיל כבר עכשיו בתחקיר עליה. זה אומר לא רק גוגל אלא גם לשאול עמיתים בצורה דיסקרטית ולאתר מי שכבר עבד או עובד בה על החברה. בתחקיר רציני ודיסקרטי כזה אתם יכולים לגלות למה כדאי לעבוד בה או להפך – למה אולי דווקא לא כדאי לעבוד בה. כמו כן, התחקיר יכול לגלות פרטים על מה שישאלו אתכם ומה שחשוב מאוד לגלות לפני כן, על מנת לענות תשובות מדויקות לכך. תוכלו לשים דגש בראיון בדיוק על התשובות המתאימות ולהיות ענייניים, וזה בכל מקרה טיפ חשוב לכל מי שגם לא גילה את הפרטים האלה קודם בתחקיר מקדים. עם זאת, זה ייראה רע מאוד אם אינכם יודעים כלל מה החברה עושה, אלא אם כן היא סודית ודיסקרטית מאוד או סטארט אפ שנמצא בחיתוליו.

היו ממוקדים והתנהגו בהתאם לציפיות

אם תהיו ענייניים ותענו ללא התחכמויות זה יהיה לטובתכם. יש תמיד קו דק בין הומור לבין מה שמותר לעשות בראיון עבודה. הכלל הנהוג באירוח בכלל הוא גם הכלל הטוב ביותר למקרה הזה – מחכים למארח, כלומר המראיין, שיקבע את הטון של הראיון ויסמן מה מותר לעשות בראיון ולאן לחרוג. אם אין הומור אז אל תכפו אותו. אם קשה לא להתרגש הסבירו את עצמכם אם זה משפיע על התשובות שלכם. הכנות שלכם תשחק לטובתכם יותר מאשר להתחצף ולא להסביר למה עשיתם את זה. זיהוי האווירה והגישה של המראיינים הוא חיוני על מנת לזהות את הכיוון שאליו זורמים ועד כמה תוכלו להשתלב בו ולכן זה חשוב להיענות לכך באותן מחוות אם זה ממש אפשרי מצדכם. בסופו של דבר, זה עשוי להשתלם לכם אם הם יזהו שאתם יכולים להשתלב בחברה גם מבחינה חברתית ולא רק כישורים וידע מקצועיים.

אמינות וכנות

אמינות נתפסת לפעמים כתכונה החשובה ביותר אפילו יותר מאשר כישורים מצוינים. לא פעם מחליפים עובד בגלל זה וכשאתם נכנסים במקומו הם יבדקו אתכם בנקודה הזו ממש. לכן, חשוב להיות כנים בתשובה ולשדר אמינות גם בשאלות הקשות ביותר. זה חיוני גם כדי לא להיתפס בשקר ולחסל את הסיכויים שלכם גם אצל אנשים אחרים שעלולים לשמוע על זה. הרי ההייטק הישראלי הוא בסך הכל מרחב קטן מאוד.

יצירתיות ללא הגזמה

יש חברות שרוצות לשאול על היצירתיות שלכם כנראה כדי לבדוק ראש גדול ועד כמה אתם יכולים לפתור, ויחד עם זה למצוא עובדים שיכולים לעבוד בעבודת צוות. אם חלק מהתשובה שלכם יכול להיות סיעור מוחות כדי למצוא פתרון זה כנראה מראה להם שאתה מעריך עמיתים אבל יש לדעת לנסח את זה בצורה כזאת שלא יחשבו שאתם מנסים להתחמק מאחריות לבעיה. כלומר, להיות מוכנים לאתגרים כי למרות שלא תמיד יש בעיות, הרי שעצם העובדה שיש סיכוי לזה מחייב למצוא את האדם הנכון להתמודד עם זה.

פתרון בעיות בקורות החיים שלכם

לסיום, חשוב להזכיר את חשיבות קורות החיים שלכם. לכל עובד כמעט יש לפעמים חורים או תקופות לא מוסברות ברזומה שלהם. אם מנסחים נכון קורות חיים תבנית מדויקת שיודעת להסביר זאת מבלי לתהות תהיות מיותרות, הרי שהצלחתם להתמודד עם האתגר הזה. חשוב לדעת כיצד לנסח כדי לענות נכון גם על שאלות שתישאלו בנוגע לכך, באמינות ובכנות. זה כולל פיטורים, עזיבות יזומות, הפסקות ארוכות שהן ארוכות יותר מהתקופה שנדרשת למציאת עבודה בדרך כלל. ניסוח נכון של קורות החיים שלכם מבלי להסתיר זאת יכול לפעול לטובתכם ולא נגדכם.