איך לכתוב קורות חיים ללא ניסיון

כתיבת קורות חיים ללא ניסיון תעסוקתי עשיר היא משימה שעלולה להרתיע מועמדים המנסים להתברג לשוק העבודה, צעירים ולא צעירים כאחד. עם זאת, קיימות כמה עצות וטכניקות שיכולות לסייע לכם לגבש קו"ח שכאלה.

הדגשת תכונות אישיות

כיום ניתן לראות כי מעסיקים מחפשים דווקא כישורי אופי מסוימים. לצד הניסיון התעסוקתי, שכבודו במקומו מונח, עדיין אין תחליף לכישורי אישיות הכוללים יכולות עבודה בצוות, יכולות עבודה עצמאיות, יצירתיות, שמירה על ראש פתוח וחשיבה מחוץ לקופסא, יכולת לתפקד ולשמור על קור רוח גם בעת קבלת משימות מאתגרות וכן הלאה. לכן, הדגשת התכונות שמעניקות לכם יתרון על פני מועמדים אחרים היא דרך מצוינת להתחיל את כתיבת קו"ח.

אגב, חשוב לציין כי עבור משרות רבות, תזדקקו לעבור גם מבחני אישיות שונים, כך שממילא תצטרכו לבטא את אותן תכונות אישיות ייחודיות המאפיינות אתכם, ומדוע בעצם לא לעשות זאת כבר בקורות חיים? ועוד משהו – מעסיקים מצפים כיום מקבצי קו"ח להכיל גם כמה מילים על היכולות האישיות של המועמד, כך שהוספה שלהן לא תראה כניסיון "לנפח" את קורות החיים, אלא לגמרי ההיפך.

נסו לדלות מהעבר דברים רלוונטיים

ניסיון רלוונטי יכול להתבטא באפיקים שהם לאו דווקא תעסוקתיים טכנית, כלומר כאלה שעסקתם בהם לטובת תשלום וקיבלתם עליהם משכורת. כמעט לכל אדם ביקום יש ניסיון חיים עשיר ברמה כזו או אחרת, ושממנו ניתן לדלות תכונות שיכולות לסייע לו כמועמד בשוק העבודה, כמו: ניסיון התנדבותי, שירות צבאי או לאומי ואף פעילות בתנועות נוער או פעילויות חברתיות אחרות. עם קצת מחשבה, ניתן לנסות לדלות ניסיון רלוונטי גם מתקופת הלימודים: האם יש משימות שהצטיינתם בהן במיוחד? הם יש סגנון משימות שאהבתם לעשות?

השכלה ולימודים

השכלה רלוונטית יכולה בהחלט לסייע לכם להשאיר רושם חיובי על מעסיקים. למרות שלצד ההשכלה המעסיק הממוצע מחפש גם מאפיינים אחרים, בכל זאת אין תחליף להשכלה העונה לצרכי המשרה. כשאתם כותבים על ההשכלה שלכם, הדגישו בה את המיומנויות שרכשתם, תחומים ייחודיים שיצא לכם להכיר ולהתנסות בהם, וכמובן – אם הצטיינתם במשה, אז זה המקום לציין זאת. השכלה, הצטיינות, תעודות וכד' – כל אלה יכולים לספק למעסיק ידע רב על מה שאתם יודעים לעשות וכמובן, על העובדה שאתם מצטיינים במה שאתם עושים.

כתיבה חכמה של קו"ח

בקו"ח רבים כיום קיימים תמצית, תקציר ומה שביניהם. באופן כללי, הכוונה היא לכמה מילים שאתם כותבים על עצמכם בתחילת הקובץ, על מנת שהמעסיק יקבל רושם כללי לגבי הניסיון, התכונות והיתרונות שלכם. כתיבת תקציר\תמצית מומלצת לכולם, גם לכאלה שקו"ח שלהם מלאים בניסיון, לימודים ומקומות עבודה, וכל שכן לכאלה שמרגישים שהם יחסית חסרי ניסיון. השורות המתומצתות האלה יכולות לאפשר לכם לספר למעסיק את מה שאתם רוצים שידע עליכם, לרבות יתרונות אישיותיים, התמחויות ולמעשה כמעט כל מה שהדגשנו עבורכם במאמר הזה, ולצד זאת לחסוך למעסיק את הזמן שבמעבר על קו"ח השלמים שלכם.