מההתחלה ועד הסוף: מה כדאי לכתוב בקורות חיים?

ניסוח קורות חיים הוא אחד הצעדים הראשונים והחשובים ביותר בדרך לקריירה מצליחה. עבור רוב העובדים לעתיד, תהיה זו הפעם הראשונה שבה ייחשף המעסיק הפוטנציאלי לתעודת הזהות הווירטואלית שלכם, ובמידה רבה מאוד – זהו כרטיס הכניסה שלכם לראיון העבודה. אז כיצד תציגו את עצמכם באופן הטוב ביותר? מהם הדברים שחייבים לכלול בקורות החיים? הנה הם לפניכם, מההתחלה ועד הסוף.


על קצה המזלג

הנה הדברים שאתם חייבים לכלול בקורות החיים (ומיד נפרט אודותיהם, כמובן):

  • פרטי יצירת קשר
  • הצהרת פתיחה
  • רשימת כישורי מפתח
  • מיומנויות טכניות
  • תכונות אישיות / סקירת קריירה
  • כישורים חינוכיים
  • היסטוריית תעסוקה / התנדבות
  • המלצות

לא הכל יופיע תמיד

לא כל אחד מהפרטים שברשימה הזו חייב להופיע בקורות החיים שלכם וגם לא לכל מעסיק. יכול להיות שתבחרו להשמיט חלק מהפרטים עבור מעסיק אחד וייתכן ותחליטו דווקא להוסיף פרט מסוים למעסיק רלוונטי אחר. כך או כך, בכל קורות חיים שתשלחו, חשוב מאוד להתחיל בפרטים החשובים והשימושיים ביותר. אם, למשל, ההשכלה שרכשתם אינה קשורה באופן ממוקד לעבודה אליה אתם מתמיינים, תוכלו לשבץ אותה בתחתית קורות החיים ולהתחיל דווקא בפרטים הרלוונטיים ביותר למשרה.

פרטים נבחרים ופירוט

הצהרת פתיחה

הצהרת הפתיחה היא סיכום קצר של מי אתם, היכן למדתם / עבדתם ומה אתם מביאים לתפקיד. זוהי פסקה קצרה הכתובה בגוף ראשון וללא התייחסות אישית, ואורכה המשוער צריך להיות כ-3 שורות.

כישורי מפתח וחוזקות

אם התפקיד שאליו הגשתם מועמדות דורש מיומנויות חיוניות לביצוע העבודה ויש לכם את המיומנויות הללו – כללו אותם בקורות החיים ושקפו למעסיק הפוטנציאלי: הבנתי מה המשרה דורשת, ויש לי את הדרוש כדי להצליח בה! יכולים להיות לכם חמש מיומנויות או עשר, העיקר שיהיו רלוונטיות באופן כללי לעולם העבודה ובאופן ממוקד למשרה הרלוונטית. בין השאר, הרשימה הזו תכלול מקומות עבודה קודמים, השכלה רלוונטית, ניסיון שצברתם בצורה אחרת או כל מיומנות שיכולה לשפוך אור על אופייכם התעסוקתי.

מיומנויות טכניות

רשימה קצרה וחשובה מאוד, בייחוד אם אתם מתמיינים למשרה טכנולוגית שבה דרושות מיומנויות טכנולוגיות. תחת החלק הזה ניתן למנות שפות תכנות שונות שלמדתם וכל "כלי" טכנולוגי אחר שרכשתם, גם אם מדובר במערכתCRM פנימית של מקום העבודה. הרשימה הזו חשובה במיוחד אם אתם יודעים שאתם לומדים מהר ורוכשים מיומנויות טכניות באופן מהיר וקל וחומר אם שימשתם כחלק מצוות ההיגוי של יישום התוכנה.

היסטוריית תעסוקה

כשאתם מפרטים את היסטוריית התעסוקה שלכם, התחילו בעבודה האחרונה שלכם וחזרו אחורה משם. הוסיפו את תיאור התפקיד בכותרת אחת ואת השנים בהם עבדתם בתפקיד. אם עוד לא צברתם ניסיון תעסוקתי, תוכלו לפרט דברים אחרים, החל מהניסיון התעסוקתי שצברתם במהלך הלימודים, דרך התמחויות באוניברסיטה ועד לעבודות שביצעתם בהתנדבות.