האם באמת כדאי לעבוד בהייטק?

הייטק הפך למילת קסם לכל מי שהתאכזב מקריירה שלא הביאה אותו להישגים חומריים מספיקים ונראה שהחלום קרוב מתמיד. במשרות אלה השכר משופר לאין ערוך אבל חשוב לדעת בדיוק מה רוצים

הייטק הפך למילת קסם לכל מי שהתאכזב מקריירה שלא הביאה אותו להישגים חומריים מספיקים ונראה שהחלום קרוב מתמיד. במשרות אלה השכר משופר לאין ערוך אבל חשוב לדעת בדיוק מה רוצים ומה מוכנים להשקיע תמורת השכר והתנאים הנלווים ובהתאם לכך, גם סימון יעדים והגעה אליהם.

שיקול ראשון: שכר ותנאים

אנשי הייטק עובדים בתעשייה שהיא לא רק עתירת ידע והשקעה אלא גם עתירת ממון ואפשרויות קידום והתפתחות, ביקוש רב למוצרים ועולם שהוא נוח מאוד ליזמים ליזום ולהקים מיזמים שימשכו אליהן משקיעים. טבעי שהשכר יהיה גבוה והתנאים הנלווים לכך מפנקים. אחרי הכל, רוצים שם את הטובים ביותר שמפגינים לא רק כישורי חשיבה וידע מקצועי רחב בתכנות ובמקצועות שמסתעפים מכך, אלא גם יכולת להתמקד בפרטים ולעבוד שעות רבות על פרויקטים. בנוגע לשכר, יש מי שטוענים שהציפיות לשכר גבוה מופרזות וזה היה נכון יותר לתקופה של בועת הסטרטאפים בשנת 2000, אבל אין ספק שהשכר שם גבוה יחסית לענפים אחרים וגם בתפקידים מתחילים, מה שמכונה ג'וניור, יש רף שכר גבוה. עם זאת, כדאי לדעת שיש גם תקרה מסוימת וצריך להיות ריאליים.

שיקול שני: אופק קריירה והתפתחות מקצועית

הייטק של היום הוא משתנה, מתפתח, צומח ומסתעף ויש מקצועות ותחומי ידע חדשים בו שנכחדים מדי יום כאשר נולדים. היום, למשל, מחפשים לא רק מתכנתים בשפות שלא היו קיימות פעם אלא גם אנליסטים ומומחי דאטה, כי זה התחום הצומח החדש. כלומר, מי שבאמת אוהב ללמוד ולא נוטה להתקבע יכול ללמוד, להתפתח, לצמוח ולהבטיח לעצמו תעסוקה תמיד. זה תלוי בכם ובציפיות שלכם.

שיקול שלישי: משפחה, בית, זמן פנוי

אחת הבעיות הקשות של הייטק היא הזמן הפנוי המועט שנותר לגברים ולנשים שמחפשים את הקריירה המבטיחה שלהם. אם אתם צעירים, אין לכם עדיין התחייבויות משפחתיות או תכניות להתחיל בזה בקרוב, זה הזמן שלכם ללחוץ על הגז ולבנות את הבסיס המוצק שלכם שממנו תוכלו אחר כך למצוא תפקיד שמחייב פחות שעות ויכול להרשות לכם גמישות עם שעות בית ומשפחה. זה תלוי גם במעסיק שתמצאו, כמובן, אבל כל עוד אתם יכולים, מומלץ לצבור כמה שיותר ידע, וחסכונות כמובן, כדי להתכונן להקמת משפחה.

שיקול רביעי: גיוון בכל דבר

מהנדסים, הנדסאים, מתכנתים ומומחי דאטה וכל שאר המקצועות שבהם יש להשקיע לימודים יכולים למצוא את עצמם במקומות ובתפקידים מאוד מרתקים ומגוונים לא רק בישראל אלא גם בעולם. התחום הזה מציע מגוון עצום של תפקידים בענפים שמשיקים לו או מקבילים אליו ותמיד אפשר למצוא עבודה מגוונת ושונה שבה זקוקים לכישורים ולניסיון שלכם, דווקא כשנמאס לכם מהשגרה. זה פותח לפניכם גם פתח לרילוקיישן לכל מקום בעולם ולא בכדי אנשי הייטק רבים הפכו גם לנוודים דיגיטליים. אם זה מה שאתם אוהבים, אין ספק שזה המקום בשבילכם.

שיקול חמישי: תתפלאו, אבל הייטק זה לא רק תכנות

הייטק הוא שם כולל לתעשיות מתוחכמות ועתירות ידע שמציעות עבודה לכל מי שמוכן להשקיע בלימודים ובהכשרה מספקת אבל הוא גם תחום שיש בו מספיק משרות והצעות עבודה לבעלי מקצוע משיקים ומשלימים, כמו מנהלי פרויקטים, אנשי מכירות ומנהלי מוצר ותיקי לקוחות. גם מתמטיקאים ואנשי שיווק דיגיטלי וסושיאל מדיה ועוד תפקידים רבים מוצאים את עצמם שם, אז אל תתייאשו, עוד תוכלו להגיע להייטק.