להיות אמא עובדת - האתגר גדול

לא משנה כמה ידברו על זה, הסובלנות בחברה שלנו אינה גבוהה ולכן כל אמא עובדת יודעת שעליה להחזיק לפחות בהיכון כמה מסמכים לחיפוש עבודה, כמו קורות חיים

להיות אמא עובדת - האתגר גדול

קל לדבר על הזמנים המודרניים כתקופה שבה יש יותר אפשרויות לנשים עובדות להקים משפחה ולתמרן יחסית בצורה יותר נוחה. אלא שריבוי המשימות אינו מאפשר לכולם למצוא עבודה שמתאימה להן כאמהות עובדות שגם צריכות לג'נגל בין מסגרות, ולכן רוב הנשים שעובדות מחפשות תמיד דרך לעבוד בעבודות נוחות שלא כובלות אותן שעות ארוכות. לא משנה כמה ידברו על זה, הסובלנות בחברה שלנו אינה גבוהה ולכן כל אמא עובדת יודעת שעליה להחזיק לפחות בהיכון כמה מסמכים לחיפוש עבודה, כמו קורות חיים. במובן הזה, חשוב לדעת שיש משמעות לצורת קורות החיים ואף אחד לא יקרא אותן ללא קורות חיים תבנית מסודרת ונוחה לבדיקה. זה נשמע מיותר להעיר על כך אבל לנוכח הפורמטים השונים של קורות חיים שאינם מתקבלים או נקראים כלל, כדאי להקדיש לכך מעט מחשבה כדי לשפר את הסיכויים.

למה יש קושי למצוא עבודה מתאימה?

משברי שוק התעסוקה נוצרו הרבה לפני הקורונה והתעצמו בגללה. השוק הזה משתנה כל יום כשמקצועות נכחדים וחדשים נוספים לו כל הזמן. כמו כן, מכיוון שיותר צעירים מיומנים מצטרפים לשוק הזה מדי יום, אין ספק שיש להם יתרון מבחינת השכר שהם מסתפקים בו לעומת עובדים עם ותק ועם דרישות וציפיות לתנאים טובים, תנאים סוציאליים מלאים ועוד העלאות מדורגות עם הזמן. כמו כן, כנראה שאנחנו חיים באשליה שהקורונה שינתה לחלוטין את דפוסי העבודה כך שיותר אנשים יבחרו לעבוד מהבית. נכון, יש יותר מקומות שמבינים שעבודה היברידית היא העדפה של רבים אבל זה לא תמיד מתממש. כך נוצר עוד מחסום לאמהות עובדות שמתקשות למצוא עבודה מתאימה. הקושי נוצר מכך שתיאורטית, אנחנו חיים בתקופה שבה יש יותר עבודות גמישות שיש גם אפשרויות לעבוד מהבית. מעשית, הציפיות מנשים כאלה מרקיעות שחקים ויש מעט מאוד מעסיקים שמוכנים ללכת לקראתן ולהבין את הצרכים שלהן כאמהות שצריכות להיות פנויות גם לקריאות מהבית ולמקרי חירום. אם הן יחידניות ואין להן עזרה מהמשפחה, על אחת כמה וכמה שהן נמצאות במצב מתמיד שבו כדאי להכין קורות חיים תבנית ראויה להגשה.

קורות חיים תבנית נכונה משנות את התמונה

החשיבות של הגשת קורות חיים תבנית מסודרת שמבליטה מיד את היתרונות של אמהות שמחפשות עבודה עצומה. יש לא מעט ויכוחים בקבוצות פייסבוק ובמדיה החברתית, אם לנשים כאלה כדאי להבליט את העובדה שהן אמהות כדי שלא יבואו אליהן אחר כך בטענות על שהסתירו זאת. נכון, יש גם חוקים שמגינים על דורשי עבודה נגד אפליה ואפילו נגד שאלות שגורמות למישהו לפסול אותן על סמך זאת, אבל החכמה היא להגיע לראיון עבודה שבו תוכלו להציג את היתרונות שלכן ואת הניסיון והידע שלכן הרבה לפני ששוקלים בכלל את האמהות שלכן. כשאתן ניגשות לראיון עבודה סביר להניח שגם תרצו לדעת לא רק שכר אלא גם אם שעות העבודה נוחות והאם יש תנאים ודרישות שמונעות מכן לקבל עבודה תובענית מדי אם אין לכן אפשרות להיעזר במשפהח לגדל את הילדים ולטפל בהן. חשוב להגיש קורות חיים תבנית מסודרת שבה מובלטות כל התכונות שיועילו למעסיקים החדשים ולפרט את כל מקומות העבודה והלימודים הרלוונטיים, כולל רשימת כישורים ומיומנויות שהיא זאת שהמעסיקים הפוטנציאליים ירצו לבדוק. זה בדיוק מה שיגרום להם לפחות לשקול את המועמדות שלכן ולנסות ללכת לקראתכן אם אתן אמהות עובדות. במילים אחרות, רצוי להפוך אתכן לעובדות שלא כדאי לוותר עליהן משום שהערך המוסף שאתן מביאות למקום העבודה החדש לא יסולא בפז. כושר השכנוע שלכן חייב להתחיל כבר במסמך קורות החיים שלכן ואם הוא מנוסח ומוצג בצורה מקצועית הרי שעשיתן חלק חשוב מהעבודה.

האם באמת אפשר ללכת לקראת אמהות עובדות?

ההנחה המקובלת היא שלא אמורה להיות מניעה להעסיק אמהות עובדות, אלא אם כן מדובר בעבודה שדורשת מכן זמינות 24 שעות ביממה וכל השבוע, מה שלא סביר להניח שלא יהיה ידוע לכן לפני שתגישו קורות חיים תבנית נכונה ומסודרת לכך. כמו כן, כל מעסיק יודע שיש כמה דרישות בסיסיות לנשים עובדות שמגדלות משפחה, בין אם הן בזוגיות, עם שותף או יחידניות. כמספר הסגנונות והתצורות של משפחות שונות כך גם מספר האפשרויות שאפשר להציע לכן. לא תמיד זה קורה אבל לפעמים זה תלוי גם בכן האם אפשר יהיה להציע לכן עבודה שתתאים לכן גם כאמהות עובדות שזקוקות ליותר זמן עם הילדים, לאסוף ולפזר למסגרות, להיות זמינות למקרי חירום ובעיות אחרות.

צרו את ההזדמנויות לבד

עם כל הרצון הטוב ומצוקת כוח האדם בכל כך הרבה מקומות עבודה שמשוועים לעובדים, עדיין זה לא קל למצוא עבודה. לנוכח זאת, נשים רבות הגיע למצב שבו אפילו קורות חיים תבנית נכונה וכדאית למעסיק לא שכנעה אותו. לכן, במקרים כאלה אין מנוס מיצירת ההזדמנויות שלכן לבד, להפוך לעצמאית, לשקול הסבה מקצועית למרות הצער על השנים שהשקעתן בהכשרה, ולנסות להתקדם לעבודה שאפשר לבצע בשעות שלכן גם מהבית. נוסף על כך, אפשר למצוא עבודה זמנית מהבית בענפים שונים לפחות כדי להתפרנס ועד שתימצא משרה ראויה לכישורים האמיתיים שלכן. למרבה ההפתעה, אתן עשויות לגלות שדווקא יזמות עצמאית כזאת יכולה לקדם אתכן טוב יותר ולהניב לכן יותר הכנסות גבוהות והרבה שעות פנאי לגידול המשפחה.