6 טיפים לכתיבת מכתב מקדים לקורות חיים

מכתב מקדים לקורות חיים הוא המקום שלכם להעביר מסר מעט אישי יותר, לגרום לקורות החיים שלכם להיבדל מקורות חיים אחרים ולהביא לכך שהמעסיק בצד השני יראה אתכם כאינדיבידואל וכאדם ולא רק כרשימה יבשה של מקומות עבודה או השכלה. כדאי לנצל ולהשתמש בצורה טובה בהזדמנות שיש לכם להכניס ערך מוסף אך לעשות זאת בצורה חכמה ויעילה שתוסיף לקורות החיים ולא תגרע מהם. איך כותבים מכתב מקדים? מה לכתוב ועל מה לוותר?

  • מכתב של כמה שורות: אם תראו דוגמה למכתב מקדים לקורות חיים המתפרש על פני עמוד שלם, סביר להניח שכמו המעסיק שקיבל אותו הייתם פחות טורחים לקרוא ואולי אף מדלגים על אותם קורות חיים. המעסיק הלחוץ בזמן שערמת קורות חיים על שולחנו מעדיף לעשות עבודה קצרה ותמציתית. כתבו מכתב קצר בן כמה שורות ולא מעבר לכך.
  • עובדה או שתיים המגדירות אתכם: ציינו על עצמכם עובדה או שתיים המגדירות אתכם כמו ההשכלה שרכשתם, למשל: אני בוגר/ת תואר שני ב... או עסקתי בניהול צוות בחברת הייטק. עובדה או שתיים שאתם רוצים להדגיש מתוך קורות החיים יבליטו אתכם מעל קורות חיים אחרים ואם הדברים רלוונטיים למשרה הדבר יביא לכם יתרון. לכן, מומלץ לציין את העובדה המתאימה לאותה משרה.
  • משפט שניים בנימה אישית: שני משפטים בהם תציינו מה חשוב לכם בעבודה מהן המטרות שלכם, מה אתם יכולים להביא אל תוך המשרה וכיצד תוכלו לתרום מכישוריכם וניסיונכם. חשוב לא להשתפך, לא להגזים ולהפריז ולכתוב את אותם משפטים באופן מדויק ותמציתי. גם כאן התאימו את המטרות, יכולות או תכונות האופי לסוג המשרה ולמה שיהיה מצופה מכם אם תאיישו אותה.
  • להכניס את המכתב בדף קורות החיים: כתבו את המכתב ככמה שורות ראשונות בדף קורות החיים, מעין הקדמה להם. אם המעסיק יקבל קו"ח בקובץ אחד ומכתב בקובץ אחר יש סיכוי שלא יטרח לקרוא את המכתב. אפילו כתיבת המכתב וקורות החיים בקובץ אחד אך בדפים נפרדים מגדיל את הסיכוי לכך שהוא ידלג מיד אל הקו"ח הבאים.
  • לא לחזור על משפטים מקורות החיים: המכתב נועד להדגיש עובדות שנגעתם בהן בקורות החיים אך לעשות זאת במילים אחרות ובנוסח אישי יותר. אל תיקחו משפטים מתוך קורות החיים אלא כתבו אותו מידע במילים אחרות, אפשר בנוסח מעט יותר אישי ופחות יבש.
  • נוסח אישי ולא רשמי מדי: כאמור, המכתב כאמור אמור לרכך מעט את המעסיק, לגרום לו לראות אתכם כאדם ולא כרשימת הישגים או תעסוקה. לכן כתבו בנוסח אישי שהמעסיק ירגיש שזהו מכתב שכתבתם עבורו ולא נוסח אחיד שאתם שולחים לכל המעסיקים יחד עם קורות החיים. בכל אחד מהמכתבים בחרו להדגיש את הדברים הרלוונטיים ביותר לאותה משרה.