צעירים בני 50? זו ההזדמנות שלכם

במאמר זה נציג את הקשיים העומדים בפני צעירים בני 50 המחפשים להיכנס אל שוק העבודה הנוכחי ונציג פתרונות

שוק העבודה בישראל הוא שוק דינמי מאוד שגם עבר שינויים מטלטלים בשנים האחרונות. אם בדור הקודם אנשים נהגו לעבוד בעבודות במשך שנים ארוכות ולהשתקע במקום אחד, הדור הנוכחי מתעדף את הדברים אחרת. אנשים מעדיפים לנוע מעבודה לעבודה, לשפר את התנאים שלהם, לחדש את האתגר שלהם וגם להרוויח יותר. יש המון תחרות בשוק העבודה על עובדים איכותיים, אם כי מי שנשאר לעיתים בחוץ אלו אנשים מבוגרים יותר, אלו שנופלים בין הכיסאות. החיפוש אחר עבודה מתאימה הוא שונה כאשר אתם בשנות השלושים לחייכם, לבין אם כבר עברתם כברת דרך, ואתם נושקים לעשור השישי בחייכם.

הטלטלה הגדולה

שוק העבודה עבר טלטלה מאוד גדולה לאחר פריצת מגיפת הקורונה, ויש כיום הרבה מאוד מחפשי עבודה. אנשים סגרו עסקים פרטיים או היו חלק מצמצומים גדולי היקף של חברות גדולות יותר. אנשים בכל הגילאים נפלטים לשוק העבודה, וכמובן שהיתרון הולך לאנשים צעירים יותר. אומרים שהעולם שייך לצעירים וזה אכן נכון, אך בתוך כך, יש המון אנשים איכותיים מאוד בגילאים מבוגרים, שיכולים לתרום לא מעט לחברות רבות, ואף להיות עדיפים על פני הדור הצעיר. אנשים צריכים לקחת את ההזדמנות שלהם ולדעת להשתלב במקומות הנכונים ביותר. אלו שמקבלים באהבה ניסיון, ידע ו-ותק.

תלוי בשני הצדדים

הכניסה של אותם אנשים מבוגרים יותר לשוק העבודה, ולתפקידים מתאימים, תלוי למעשה בשני הצדדים – במעסיקים ובאותם אנשים עצמם. מבחינת המעסיקים, חשוב מאוד להיפתח, להראות גמישות מחשבתית ולהבין שזה שאדם לאו דווקא בגיל צעיר, ויש לו הרבה לאן להתפתח, לא אומר שהוא לא יכול להיות נכס אמיתי. הרבה מעסיקים גם חוששים ממרקם חברתי לא מתאים עבור אנשים מבוגרים, וגם הרבה מהם כותבים "סביבת עבודה צעירה" כאשר הם מגייסים. עם זאת, חשוב לזכור שבהרבה מקרים, חברתיות היא תלויה באדם עצמו. יש הרבה אנשים מבוגרים יותר שהם נכס למרקם החברתי ויודעים להשתלב בכל מקום, ללא קשר לגילאים של האנשים שעובדים בו.

אתגרים טכנולוגיים

החששות הרבים של המעסיקים נובעים גם מאתגרים טכנולוגיים. הרבה מאוד אנשים בגילאים מבוגרים יותר לא מכירים את המכשירים החדשים או את הטרמינולוגיה המגיעה איתם. הרי מרבית העסקים כיום עובדים און ליין, וקשה מאוד לאנשים שלא שוחים בחומר להתאים את עצמם לסביבת העבודה. גם כאן, יש הרבה מאוד אנשים מבוגרים שמכירים את העולמות הטכנולוגיים החדשים, ואפילו מבחינה טכנית וספציפית מאוד. אסור לפסול אנשים על סמך הרגשות, ויש לבחון את הנושא לעומק, ולבצע את ההתאמות הנדרשות. מעסיקים רבים פוסלים אנשים מראש על בסיס נתונים יבשים ולא מבינים מה הם מפסידים. יש לאנשים בגילאים מבוגרים הרבה מאוד מה לתת, וזה מתחיל בראש פתוח, ונכונות לעזור לאנשים שקצת יותר קשה להם לחדור לשוק העבודה הנוכחי בישראל.

לבצע התאמות בשטח

כדי להיכנס לשוק העבודה בגיל מאוחר, אנשים צריכים להבין שהם צריכים לעשות התאמות. מרבית האנשים שנזרקו בשנים האחרונות אל תוך שוק העבודה, לא עשו זאת מבחירה, וגם מגיעים עם סט כלים די מוגבל, ואפילו ממקומות עבודה מיושנים יותר. לכן, התאמות הן קריטיות, וזה משהו שבהחלט אפשר לעשות. מה שחשוב פה הוא ללמוד. ללמוד את עולם התוכן החדש, להתעדכן בחידושים האחרונים בעולם התוכן של העבודה שלכם, ולעשות כל מה שצריך כדי ללמוד על הטרנדים האחרונים. כיום, אפשר לעשות זאת במגוון דרכים, כולל למידה עצמית, קורסים ייעודיים, השתלמויות ואפילו שיעורים פרטיים בתחומים ספציפיים.

גם מקצועי וגם חברתי

ההתאמות שצריכים אותם אנשים לעשות לא יכולות להיות רק מקצועיות, אלא גם חברתיות. יש הרבה אנשים שמתקשים להיכנס למשרדים שונים אחרי שנים של דבר מוכר. הם צריכים לדעת לבצע התאמות חברתיות, ולראות כיצד הם יכולים להתחבר למשרד החדש שלהם. כמובן שהקבלה תלויה גם, ואולי אף יותר, בצוות הקיים, אך זה חייב להיות מאמץ דו כיווני, שההנחיות שלו גם מגיעות מלמעלה, מההנהלה של החברה. התאמה חברתית יכולה להיות נכס גדול, ויש אפילו מעסיקים שרואים זאת נכס גדול מאוד, אפילו אם העובד קצת יותר מתקשה מבחינה מקצועית. חשוב לדעת לזהות הזדמנויות ולהבין שצריך לפעמים להשתנות לטובת מטרת העל.

מאמצים משותפים

מעבר למאמצים של אותם אנשים ושל מעסיקים רבים, גם במדינה מבינים את המצוקה הכללית של הנושא. המשרד לשוויון חברתי עבד רבות כדי לתקן את העיוות שנוצר עבור הרבה אנשים, ויש שירותי תעסוקה ממשלתיים שדוחפים מועמדים מבוגרים יותר למשרות מתאימות ומתעדפים אותם על פני אופציות צעירות יותר. האינטרס פה הוא משותף לכולם ובמרכזו, אנשים שצריכים ויכולים לתת עוד עשרות שנים של עבודה איכותית לפני הפנסיה. אם מבינים את המצוקה הזו ויודעים שיש אלפי אנשים איכותיים שממתינים להיכנס בחזרה לשוק העבודה, מקבלים כוח עבודה רציני, עם ניסיון ו-ותק, שלפעמים עדיפים על מוטיבציה והצערה של החברה. החשש מהשקעה שלא משתלמת לטווח ארוך זה משהו שכולם מבינים שקיים, אך במצב השוק כיום, זה לא באמת מהווה פקטור אמיתי, שכן גם אנשים בגילאים של 40 ו-50 הם מהירי תפיסה ומקצועיים ביותר, גם בתחומים "צעירים" יותר.

אינטרס משותף

המצב של שוק העבודה כרגע הוא בעלייה. הרבה אנשים חוזרים לעבודה לאחר שנתיים קשות, ומעבר לכך, גם דורשים תנאים טובים יותר ונוחים יותר מהמעסיקים שלהם. גם אנשים בגיל הביניים יכולים לתרום המון והם צריכים לעבוד קשה יותר כדי להוכיח את עצמם. מצד אחד, הם יצטרכו להתאים את עצמם לסביבה אחרת ומנגד, גם המעסיקים צריכים לפתוח את הראש. מעל לכל עומדת מדינה, שהאינטרס שלה צריך להיות זהה לאותם מחפשי עבודה בגילאי ביניים. הכנסה שלהם לשוק העבודה תתרום לכולם בצורה שווה.