מה לכתוב בתמצית קורות חיים?

קורות חיים זה הכינוי שניתן למסמך בו מועמד לעבודה מציג את עצמו מול מי שמגייס עובדים. לרוב המסמך יישלח כתגובה לפרסום בדבר חיפוש עובדים למשרות מסוימות. במהלך השנים עבר המסמך הזה שינויים שונים, אך כיום יש לו תבנית קבועה למדי שעל פיה צריך כל מי שמחפש עבודה לערוך את הנתונים שהוא מספר על עצמו בשלב ההצגה העצמית והראשונית.

בגלל שקורות החיים הם הצעד הראשון בשלב ההיכרות, חשוב מאוד לכתוב את המסמך בצורה נכונה, מושכת ומזמינה לקריאה. הכי חשוב – שהקורא יתרשם לטובה ויסיק כי כדאי לו להתקדם הלאה ולהכיר את המועמד בראיון עבודה. כי הוא עתיד למלא את התפקיד על הצד הטוב ביותר, ולהביא למקום פעילות מיטבית ומענה לציפיות.


מה כלול במסמך קורות חיים?

בכל מסמך קורות חיים יש כמה חלקים. הם רשמיים ומכילים את הפרטים הבאים:

  • פרטים אישיים – שם המועמד, גילו, מקום מגורים וכדומה.
  • השכלה – כמה שנות לימודים הוא צבר, אילו תארים יש לו, אילו תחומים נכללם במסגרת ההתמחות שלו ועוד.
  • ניסיון – בחלק זה יפרט המועמד על שנות הניסיון שהוא צבר במהלך השנים בעבודה. מקומות עבודה קודמים והתנסות גם שלא במסגרת העבודה.

מה זה תמצית קורות חיים?

החלק הנוסף נקרא בשם תמצית קורות חיים. זה חלק חשוב מאוד שהוא לא היה מוכר בעבר. אך כיום הוא בלתי נפרד מכל קורות חיים שתשלחו למעסיק. תמצית קורות חיים הם בעצם החלק בו אתם כותבים בנימה אישית על עצמכם, מה שיכול לעבוד בשבילכם יותר מכל הפרטים היבשים שהצגתם בחלקים הקודמים והוא מאפשר למי שבוחן את קורות החיים לקבל עליכם מידע אישי יותר.

מה נכתוב בתמצית קורות חיים?

  1. האישיות שלכם – הקורא מנסה לדלות מתוך מסמך קורות החיים מידע על המועמד. על האישיות שלו. בתמצית קורות חיים אתם יכולים לספר על התכונות שלכם, על החוזקות ועל הייחודיות שלכם. כמובן בזיקה למשרה אליה אתם מייעדים את עצמכם.
  2. כישרונות שניחנתם בהם – לכל אחד יש כישרונות שמייחדים אותו. בחלק זה מתאים לספר על הכישורים המיוחדים שלכם. זיכרון טוב? חוש אסתטי מפותח? יצירתיות? כל כישרון אחר שיכול לבוא לידי ביטוי בעבודה.
  3. ערכים – חשוב לציין ערכים מיוחדים שיש לכם. יושרה והגינות, חריצות וזריזות, יסודיות וכן הלאה.

זה המקום לשווק את עצמכם

כל מי ששולח קורות חיים צריך להבין שהמסמך שלו עומד להיות מוצג בין שלל מסמכים של אנשים נוספים שראו עצמם מתאימים למשרה המסוימת, והם מציעים את עצמם למשרה. לכן הוא צריך להציג את עצמו באופן שיווקי, כזה שיגרום למעסיק או למגייס לקרוא דווקא את המסמך שלו, ולהבין כי נכון וכדאי להזמין אותו לראיון עבודה. תמצית קורות חיים זה החלק האישי בו אתם יכולים לספר על המוטיבציה שיש לכם, על ההתאמה שלכם לתפקיד הרצוי, בעצם להסביר למה שווה ליצור קשר ולהכיר אתכם.