הידעתם? רוב קורות החיים בכלל לא נקראים

לא קל להגיע למצב, שבו קוראים בנחת את קורות החיים ששלחתם למשרה מבוקשת. הדבר מחייב מעבר על משוכת סינון ראשוני לא פשוטה. למעשה - רוב קורות החיים בכלל לא נקראים. מדוע זה קורה ומה אתם יכולים לעשות בנידון?

קצת היסטוריה

בתחום חיפוש העבודה, המידע על משרות זמינות הוא כיום מאוד נגיש. בעבר הרחוק אנשים היו מגיעים לעסקים עצמם, לשאול אם יש להם מקומות עבודה פנויים. אולי ניתן היה גם לחפש מודעות דרושים בלוחות מודעות ציבוריים פה ושם. תהליך מייגע. בהמשך ניתן היה לעבור על מודעות דרושים בעיתונים, תהליך שגם הוא גוזל זמן ומצמצם את היקף האנשים שעושים זאת. כיום המצב שונה לגמרי - קל מאוד להגיע לאינספור הצעות עבודה, ישירות דרך רשת האינטרנט, בחברות השמה ועוד. כתוצאה מכך, יש גם היקף גדול במיוחד של פניות, על כל מודעת דרושים. התוצאה: מעסיקים עוברים על קורות החיים בזריזות רבה וממהרים לדלג על כל מה שנראה לא מתאים. לעתים, לא רחוקות, קורות חיים כלל לא נקראים! מבחינת כתיבת קורות חיים פורמט מצוין וניסוח טוב ואפילו פנייה אישית למעסיק לא מספיקים. יש במקומות רבים תוכנות שעוברות על קורות החיים ללא מגע יד אדם והן מבצעות סינון ראשוני לפי מילות מפתח, בלי שום "סנטימנטים" או התחשבות.

העיקר

לפני הכול חשוב לזכור, מה רוצה האדם שעובר על קורות החיים שלכם, ממש ברגע שהוא עובר עליהם. התשובה: לדעת במהירות, אם קורות החיים האלה שווים התעמקות או לא. לשם כך, יחפשו (לרוב בהתחלת המסמך) אינדיקציות לכאן או לכאן, אשר מסייעות למיון המהיר. משמע, דברים שמעידים על התאמה ראשונית טובה או להיפך - על חוסר התאמה חד משמעי. המשמעות המעשית, היא שחשוב להקדיש את הזמן לניתוח יסודי, של מה אותו מעסיק מחפש, ספציפית במשרה אליה אתם פונים. יש להתאים את קורות החיים לכך - לשים בהתחלה ולהבליט, את מה שהם מחפשים, על פי סדר החשיבות מבחינתם. אפשר לשים בהתחלה "תמצית", שיכולה להיות פסקה מודגשת של כשלוש שורות טקסט.

להקל

פורמט קורות החיים ייבחר בהתאם למה שחשוב למעסיק. לכן, זה גם לא חייב להיות סידור כרונולוגי מפורט. ניתן להשתמש בהדגשות טקסט בבולד. הפונט חייב להיות נוח לקריאה, במיוחד במחשב. למשל פונט אריאל בגודל 11 או 12.

לקצר

מומלץ לקצר מבחינת אורך הטקסט (לא יותר מעמוד אחד) והניסוחים ולהשמיט כול מה שלא ממש חשוב (למעסיק הפוטנציאלי! לא לך אישית). דוגמה לטקסטים מיותרים הוא המשפט "המלצות יימסרו לפי דרישה". כך גם לגבי פירוט מיומנויות נפוצות במיוחד, כמיומנות בשימוש במעבד תמלילים ובגיליון אלקטרוני. במקום ציון טווח תאריכים מדויק, עשוי לעתים להספיק ניסוח דוגמת "חמש שנות ניסיון ב..".