באיזה פורמט לשלוח קורות חיים – Word או PDF?

כתיבת קורות חיים היא הצעד הראשון בדרך לעבודת החלומות (או לעבודה בכלל).
כמו תמיד בחיים, לכל פורמט יש יתרונות ויש חסרונות וחשוב להכיר אותם ולבחור נכון.
אם התבקשתם לשלוח קורות חיים בפורמט מסוים – כמובן שחשוב להקפיד על כך. לעולם אל תשלחו קורות חיים בפורמט שונה מזה שהתבקשתם – למעסיק ישנן סיבות משלו להתעקש על פורמט מסוים ואתם לא רוצים להיזכר כאלו שלא הקשיבו להוראות. 
אבל אם השאירו את הבחירה בידיכם, אלו השיקולים העיקריים

פורמט Word:

פורמט זה הוא פורמט פתוח, כלומר ניתן לעריכה. חברות השמת כוח אדם לפעמים משתמשות ביכולת הזו כדי לערוך החוצה את פרטי הקשר שלכם ולהחליפם בשלהם כדי לוודא שיצרו אתכם קשר רק דרכן, ולעיתים גם לתקן שגיאות קטנות.
ישנן מערכות סינון אוטומטיות שסורקות את קורות החיים ומחפשות מילות מפתח. פורמט Word הוא הפורמט הזמין ביותר עבורן.
החיסרון הגדול בפורמט הוא שמסמכים עלולים להראות שונה בגרסאות שונות של התוכנה ובמחשבים שונים. מכיוון שעיצוב קורות החיים חשוב, חבל להיפסל רק משום שהמראיין ואתם משתמשים בגרסאות תוכנה שונות.

פורמט PDF:

פורמט זה הוא פורמט סגור. קורות החיים שלכם יראו בדיוק כמו שהתכוונתם שהם יראו – הכי מקצועיים שאפשר.
יצירת קובץ בפורמט PDF פשוטה להפליא ואינה דורשת כל תוכנה מיוחדת במחשבכם – מעבד התמלילים שלכם יודע לשמור את הקובץ ישירות בפורמט זה.
מערכות הסינון האוטומטיות יודעות לקרוא קבצים בפורמט PDF אם כי מעט פחות טוב מאשר Word. אם אתם יודעים שהמעסיק משתמש בתוכנה כזו, שיקלו לא לשלוח קובץ PDF.

פורמטים אחרים:

למה להגביל את עצמנו לפורמטים מקובלים? אולי הגשה בפורמט חדש וייחודי תדגיש את היצירתיות שלנו, תגרום לקורות החיים שלנו לבלוט מעל כולם?
התשובה היא לא ולא.
פורמטים ייחודיים דורשים תוכנות ייחודיות. אין לכם דרך להבטיח שהמראיין יכול בכלל לפתוח את הקובץ – והוא לא יתאמץ כדי לקרוא את קורות החיים שלכם אלא יעבור מיד לבא ברשימה.
וגם אם המראיין יצליח לפתוח ולקרוא את הקובץ, מערכת הסינון האוטומטית כנראה לא תצליח לאתר בו מילות מפתח כלל וקורות החיים שלכם יעברו ישירות לתיקיית ״ממש לא מתאימים״.
שמרו את היצירתיות לתוכן ולראיון עצמו, לא לפורמט הקובץ.
זה נכון גם לקורות חיים בפורמט סרוק כלשהו – שמירת קובץ סרוק כ-PDF לא תהפוך אותו לנוח לשימוש על ידי קוראים אנושיים או מערכת סינון אוטומטית.

לסיכום – אם התבקשתם לשלוח קורות חיים בפורמט מסוים, עשו זאת. אם אתם שולחים קורות חיים לחברת השמה – העדיפו פורמט Word. אם אתם שולחים קורות חיים ישירות למעסיק – העדיפו פורמט PDF. לעולם אל תשתמשו בקובץ סרוק או בפורמט ייחודי. שמרו על העיצוב פשוט ונקי והשתדלו להרשים בתוכן קורות החיים עצמו.