איך תימנעו מקלישאות בקורות חיים?

כתיבת קורות חיים היא מסוג הדברים, שבהם חשוב מאוד לאנשים להשיג תוצאה מסוימת - קבלה לעבודה במקרה זה. לכן קורה, שמתאמצים יותר מדי. מסיבה זו או מתוך חוסר מודעות, יש מי שנוטים לכתוב בקורות החיים, גם מה שניתן לכנות בעדינות קלישאות ופחות בעדינות "שטויות מיותרות". "גולים עצמיים" גם מתאים, מאחר שזו התוצאה של הכללת קלישאות למיניהן בקורות החיים. מה עוד כדאי לדעת על כך? ומה ניתן לעשות בנידון?

פחות זה יותר

מי שעוסקים במיון קורות חיים, נאלצים כיום בדרך כלל לעבור על היקפי פניות גדולים מאוד. חשוב להבין, שכתוצאה מכך הם מאוד ממוקדים בתכל'ס. הם רוצים לראות רק את מה שחשוב, בכל הנוגע למיון מהיר של קורות החיים. כך שטקסטים מיותרים, לא רק שלא תורמים, אלא הם גם מפריעים בפועל. לרוב קורות חיים לא נקראים עד הסוף ולעתים לא נקראים בכלל. אז אם יש בהתחלה גם קלישאה או שתיים או שלוש, קורות החיים שלכם יגיעו בתוך שניות, לפח הקרוב או למגרסת הנייר המשרדית. בכתיבת קורות חיים תבנית איכותית ותוכן רלבנטי למשרה הם החשובים. אל תוסיפו לכך דברים שלא תורמים באמת. אלה כמה דוגמאות, למה שלא כדאי לכלול


מחמאות עצמיות

אז אתה חרוץ, שאפתן, דייקן, יצירתי, בעל יחסי אנוש טובים, יודע לחשוב מחוץ לקופסא, שחקן קבוצתי, בעל יכולת למידה עצמית טובה וגם תותח על חלל בשעות הפנאי? אוקיי. איך אנחנו יודעים שאתה לא מחרטט? כל אחד יכול לומר על עצמו מה שבא לו. זה קל והמעסיקים יודעים את זה. ייתכן שמדובר בתפקיד, שעבורו תכונות האופי שאתם רוצים לציין באמת חשובות מאוד. אבל עדיף בהרבה, לספק מידע עובדתי קונקרטי, אשר ממחיש תכונות אלה.


המלצות יימסרו לפי דרישה

ברור שיימסרו לפי דרישה. אם ידרשו - לא תמסור? אם ידרשו ויש לך, תמסור ואם ידרשו ואין לך.. לא תמסור. אז מה תורם המשפט הזה? לא תורם. בעבר, "המלצות יימסרו לפי דרישה" היה משפט נפוץ למדי בקורות חיי בארץ. עם הזמן, התחזקה ההבנה שהוא די מיותר. במילא, בשלב הראשוני של הגשת קורות חיים אין צורך בהמלצות, אלא אם ביקשו זאת מראש. המלצות יבקשו לרוב בשלב מתקדם יותר של המיון, אם תגיעו אליו. בינתיים, "המלצות יימסרו לפי דרישה" רק עשוי להיות עוד אלמנט מיותר, שיפריע לכם להגיע לשלב המתקדם יותר.


סוגי קלישאות נוספים

מיומנויות שיש לכולם -פירוט מיומנויות נפוצות מדי, כמיומנות בשימוש במעבד תמלילים ובגיליון אלקטרוני.

תיאורים במקום עובדות - "ניסיון עשיר ב..". במקום זה, עדיף למשל לציין שעבדת בתחום .. בשנים..

הצהרות מיותרות-"מחפש את האתגר הבא" (מה שמעניין אותנו, זה מה שאנחנו מחפשים). "מוכן לעבודה מאומצת" (עד עכשיו עבדת רק בעבודות קלות?.. נשמע די עצלן הבחור).

משיכת תשומת לב למקום הלא נכון -"טריקים" שונים למשיכת תשומת לב לקורות החיים שלכם, כדאי לקחת בעירבון מוגבל מאוד. כי השאלה הקריטית, היא מה יעשו אחרי שנמשכה תשומת הלב (מה גם, שבמילא היו מגיעים לקורות החיים שלכם). תמונה שלכם למשל - האם לצרף לקו"ח? הדעות חלוקות אבל בישראל הדבר לא מקובל.