איך כותבים קורות חיים אחרי צבא?

"טבילת האש" הראשונה בשוק העבודה מגיעה בד"כ בתקופה שמיד לאחר הצבא, תקופה המחייבת גם הכנת קו"ח מוצלחים שיישקפו את כישוריכם ויבליטו אתכם מהשאר. אז איך עושים את זה נכון? איך כותבים קורות חיים לצעירים ללא ניסיון רב?


קו"ח אמורים להיות רשימה תמציתית, מסודרת ונעימה לעין של הניסיון התעסוקתי שלכם. החלק הראשון והתמציתי ביותר של קו"ח כולל פרטים אישיים: שם מלא, יישוב מגורים, השכלה (פורמאלית ובלתי פורמאלית, תואר, תעודות וקורסים מקצועיים), שפות מדוברות, התפקיד בשירות הצבאי וכמובן פרטי יצירת קשר. החלק השני הוא המפורט יותר וכולל את הניסיון התעסוקתי שלכם.

באיזה סדר כותבים את חלק הניסיון התעסוקתי?

רשימת התפקידים צריכה להיות מסודרת בסדר כרונולוגי, אך הפוך מרשימה רגילה, באופן שבו התפקיד העדכני ביותר נמצא בראש הרשימה. על רשימת התפקידים להיות תמציתית, אך כזו שמעידה על אופי התפקיד ועל הכישורים שנדרשו עבורו.

דברים שחשוב לקחת בחשבון בעת כתיבת קו"ח:

המעסיק לא יודע דבר עליכם או על ניסיונכם – לכן, גם כשאתם מציינים תפקיד מוכר לכאורה כמו שם של תפקיד נפוץ בצבא, המעסיק לא ידע בדיוק מה כלל התפקיד בלי פירוט בסיסי.

המעסיק הממוצע מקבל קו"ח רבים ביום – ולכן, המעסיק ישקיע בד"כ פחות מדקה בקריאת קו"ח. לכן יש לפרט בצורה ברורה אך קצרה על כל תפקיד, תכונות או כישורים שתציינו.

שפה והגהה – קו"ח צריכים להיות כתובים בשפה רשמית ומכבדת, ואסור שהם יכילו שגיאות כתיב.

כמה טיפים מעשיים לכתיבת קו"ח אחרי צבא

1. מומלץ לא להיבהל מהעובדה שהקו"ח שלכם לא יכילו רשימה ארוכה כמו זו של אנשים שכבר מספר שנים טובות בשוק העבודה. המטרה שלכם כרגע היא לשקף בצורה הטובה ביותר את מה שאתם יודעים לעשות ואת הניסיון שלכם מבלי להחסיר, אך גם מבלי להגזים. זכרו, כי המטרה היא בסופו של דבר למצוא עבודה שבה תוכלו להשתמש בכישרונות ובניסיון שצברתם, וגם אם תוזמנו לראיון על בסיס קו"ח "מנופחים" (מה שבד"כ לא קורה), ההבדל בין המציאות לבין מה שהוצג בקו"ח יהיה ברור.

2. כדי להתחיל, היינו ממליצים לכם לעיין בכמה קבצי קו"ח של מכרים בטרם הכנת הקובץ, ובמקביל לבחון לעומק את התפקיד המשמעותי ביותר שהיה לכם בצבא, ולאחר מכן להכין רשימה של התכונות שסיגלתם במהלכו, ותתי התפקידים שמילאתם.

3. בנוסף, מומלץ לקחת בחשבון גם ניסיון שצברתם במהלך התנדבויות, פרויקטים שלקחתם בהם חלק ואולי גם תחביבים, כל עוד הניסיון רלוונטי לעבודה שאתם מחפשים.

4. בקבצי קו"ח רבים נהוג להוסיף לפני רשימת התפקידים והניסיון, כמה שורות עליכם, על הכישורים הבולטים שלכם ועל התכונות המאפיינות ומבדילות אתכם ממועמדים אחרים. תמצית כזו מומלצת אמנם גם למי שקו"ח החיים שלו ארוכים יחסית והוא מעוניין למקד את קו"ח החיים שלו עבור המעסיק, אולם התמצית יכולה לשרת גם מועמדים אחרי צבא ללא ניסיון ארוך שנים בשוק התעסוקה מכיוון שהיא בסופו של דבר מסייעת בהעברת המסר הנכון והמותאם למעסיק.